Zöld hitel és pályázatok - Út a fenntartható működés felé
Jan 20, 2024Mind a hazai háztartásokat, mind pedig a vállalkozásokat számos támogatás (hitelek, pályázatok) segítik az egyéni életmód és a vállalkozások fenntarthatóbbá tételében. Érdemes folyamatosan tájékozódni a lehetőségekről.
A nemzetközi és már a hazai piacon is egyre több cég és pénzügyi szervezet tűzi ki a fenntartható működés zászlaját. Ezek a vállalkozások nem csak saját ökológiai lábnyomuk csökkentésére törekednek, hanem olyan szolgáltatásokat is kínálnak, amelyek elősegítik a fenntarthatósági célok elérését. Ezért rendkívül fontos, hogy fogyasztóként és vállalkozói partnerként is tudatos döntést hozzunk, és olyan vállalatokat támogassunk, amelyek elkötelezettek a fenntartható fejlődés mellett.
Mi a Zöld Hitel?
A zöld hitelek olyan pénzügyi termékek, amelyeket kifejezetten környezetbarát projektek finanszírozására alakítottak ki és a hagyományos konstrukciókhoz képest kedvezőbb pénzügyi feltételekkel és kamatokkal igényelhetők. Ezek magukban foglalhatják az energiahatékony technológiák bevezetését, megújuló energiaforrások használatát, az épületek környezettudatos felújítását, de több pénzintézetnél kiemelt szerepet kap a hulladékkezelés és vízgazdálkodás környezettudatos fejlesztése is.
Ezeknél a hiteleknél érdemes három dologra kiemelten figyelni:
- kizárólag fenntartható befektetésekre lehet igényelni,
- szélesebb körű adatszolgáltatással jár és
- több bank megköveteli a hitelesített fenntarthatósági jelentés meglétét.
Mitől zöld egy hitel?
Egy nagyvállalat - méretéből adódóan – elkerülhetetlenül nagyobb hatást gyakorol a környezetre: egyrészt biztosan nagyobb ökológiai lábnyomot hagy maga után, másrészt viszont, ha jó példával jár elől és például csökkenti a szén-dioxid kibocsátását, a társadalmi, szemléletformáló hatása is szélesebb körben hat.
Az EU nagyon részletesen meghatározza, hogy milyen célokhoz kell jelentős mértékben hozzájárulnia a finanszírozott tevékenységnek. A vállalati finanszírozásnál vannak azok a célok, amelyek viszonylag egyszerűen sorolhatók be a zöld kategóriába, ilyen például a napelem telepítésére felvett hitel.
Viszont, ha már nem ilyen egyértelmű a téma, akkor a folyamat is nagyon bonyolult. Az EU által szabályozott zöld hitelezésről szóló rendelet 350 oldalas, és sokszor nem is ennek a hossza, hanem azon tartalmai okoznak fejtörést, amikor olyan adatokat kér, amelyeket a hitelt kérelmező vállalkozó nem tud megadni. Ezért ez mindig egy közös, együttműködő folyamat a bankok és a kérelmezők részéről egyaránt és készülni kell a hosszadalmasságra is.
Zöld pályázatokról röviden
A zöld pályázatok hasonló céllal jönnek létre: támogatást nyújtanak azoknak a projekteknek, amelyek hozzájárulnak a fenntartható fejlődéshez. Ezek lehetnek kutatási projektek, innovációk, vagy akár társadalmi kezdeményezések.
Mind a hiteleknél, mind pedig a pályázatoknál az ESG mindhárom pillére, azaz a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási és természetesen a szolgáltatási, termelői-gyártási fenntartható innovációk támogatása a kiemelt.
Sőt!
Várhatóan a 2024-es pályázatok esetén a nem kimondottan fenntarthatósági pályázatok esetén is szükséges lesz bizonyos %-ban fenntarthatósági beruházásra fordítani a pályázaton nyert összeget, így a pályázati kiírások ilyen tételekkel is bővülnek.
A fenntarthatóság feltételei
Ahhoz, hogy egy projekt vagy vállalkozás jogosult legyen zöld hitelre vagy pályázati támogatásra, több fenntarthatósági kritériumnak is meg kell felelnie vagy erre irányuló beruházás kapcsán igényelhet hitelt. Ezek közé tartozik:
- Az energiahatékony technológiák használata, például napenergia, szélerőművek, vagy energiatakarékos épületfelújítás.
- Projektek, amelyek csökkentik a káros környezeti hatásokat, például a szén-dioxid-kibocsátást.
- Olyan anyagok és technológiák alkalmazása, amelyek minimalizálják a környezeti terhelést.
- Olyan épületek, amelyek alacsony energiafogyasztással és fenntartható anyagok felhasználásával készülnek.
- Nap-, szél-, vagy vízenergia projektek.
- Innovatív technológiák, amelyek csökkentik az ökológiai lábnyomot.
A magyarországi zöld hitelek és pályázatok nagyszerű lehetőséget kínálnak a fenntartható fejlődés előmozdítására. Mind a vállalatok, mind az egyének számára kulcsfontosságú, hogy tisztában legyenek ezekkel a lehetőségekkel és a hozzájuk kapcsolódó feltételekkel, hogy közösen dolgozhassunk egy zöldebb és fenntarthatóbb jövőért.
Csabai Hajnalka - Greenpact
Fenntarthatósági tanácsadás mellett képzésekkel is támogatunk
Workshopokkal
ESG reggelivel
Webinárokkal
Megismerheted a legfontosabb stratégiákat és gyakorlati megoldásokat, amelyekkel vállalatod környezettudatosabbá és hatékonyabbá válhat. Fejleszd tudásod szakértői útmutatással, és légy versenyképesebb a fenntarthatóság terén!