Minden, amit tudnod kell a fenntarthatósági jelentésről!
Jul 18, 2024A fenntarthatósági jelentések egyre fontosabbá válnak a vállalatok számára, mivel a jogszabályi előírások és a piaci elvárások folyamatosan nőnek ezzel kapcsolatban. 2024 januárjától az európai fenntarthatósági jelentéstételi szabványok (ESRS) határozzák meg a fenntarthatósági jelentéstétel kereteit az EU-ban, így Magyarországon is. Ez a változás a vállalati fenntarthatósági jelentésről szóló irányelv (CSRD) révén következik be, amelyet a magyar jogalkotó a Számviteli törvényben adaptált.
A fenntarthatósági jelentés célja
A fenntarthatósági jelentés célja, hogy átfogó képet adjon a vállalat környezeti, társadalmi és gazdasági hatásairól. Ez nemcsak a jogszabályi megfelelés miatt fontos, hanem a vállalati átláthatóság és a piaci versenyképesség növelése érdekében is.
Jogszabályi háttér Magyarországon
Magyarországon a fenntarthatósági jelentések elkészítése az EU CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) irányelve alapján kötelező az érintett vállalatok számára, valamint önkéntes alapon akár megrendelői igény, akár pályázati vagy egyéb forrásbevonási igény (pl. hitelek) esetén is elkészíthető.
A 2000. évi C. törvény (Számviteli törvény) előírásai alapján (kifejezetten a III/A. Fejezet) a fenntarthatósági jelentésnek tartalmaznia kell információkat a vállalat üzleti modelljének és stratégiájának fenntarthatósági aspektusairól, érintettjeiről és az értéklánc hatásairól. Az ESRS (European Sustainability Reporting Standards) szerint kell összeállítani és minősített kamarai tag könyvvizsgáló által auditáltatni.
Érintett vállalatok és határidők
Ha te már most tudod, hogy a vállalkozásodnak szüksége lesz fenntarthatósági jelentésre vagy ESG beszámolóra, akkor van egy jó hírünk számodra! November 6-án Fenntarthatósági jelentéskészítés GYAKORLATI workshopot szervezünk! ITT találod a részletes információkat!
A fenntarthatósági jelentéstételre kötelezett vállalkozók:
Számviteli tv. 95/E. § * (1) Az a vállalkozó,
a) amelynél az üzleti évet megelőző két – egymást követő – üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta az alábbi határértéket:
aa) a mérlegfőösszeg a 10 000 millió forintot,
ab) az éves nettó árbevétel a 20 000 millió forintot,
ac) az üzleti évben átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt,
vagy
b) amely olyan, mikrogazdálkodónak nem minősülő vállalkozó, amelynek átruházható értékpapírjait az Európai Gazdasági Térség valamely államának szabályozott piacán kereskedésre befogadták
Mentességek és különleges szabályok
- Az EU-s székhelyű anyavállalatok leányvállalatai mentesülhetnek az önálló jelentéskészítés alól, ha az anyavállalat összevont jelentése tartalmazza őket. Ezen összevont jelentést az EU hivatalos nyelvein közzé kell tenni.
A fenntarthatósági jelentés készítési folyamata
Tekintettel arra, hogy egyre több vállalkozás érzi érintettségét workshopot szervezünk, ahol az alábbi témákat dolgozzuk fel november 6-án (részletekért Kattints IDE: Fenntarthatósági jelentéskészítés workshop)
- Érintettség meghatározása:
Első feladat az ESRS keretrendszert alapul véve, a Számviteli törvény által meghatározott módon és formában, az alapelvek és követelmények megértése és alkalmazása a jelentés készítésében.
- Előzetes adatgyűjtés és kulcsfontosságú teljesítménymutatók (KPI) meghatározása: Azok a mutatók, amelyek mérik a fenntarthatósági teljesítményt. Gyakorlati adatgyűjtés a vállalat fenntarthatósági teljesítményéről, releváns információk és dokumentumok összegyűjtése.
- Szektoranalízis:
Az iparág sajátosságainak és kihívásainak elemzése, összehasonlító adatok és benchmarkok használata.
- Érintettek meghatározása és lényeges témái:
Az érintett felek azonosítása, beleértve a dolgozókat, ügyfeleket, beszállítókat és közösségeket. Az érintett felek szempontjából lényeges fenntarthatósági kérdések feltárása és értékelése.
- A vállalkozás lényeges témái:
A vállalkozás szempontjából legfontosabb fenntarthatósági témák azonosítása és elemzése.
- Kettős lényegességi elemzés:
A kettős lényegességi felmérés azonosítja azokat a fenntarthatósági kérdéseket, amelyek jelentős hatással vannak mind a vállalat gazdasági teljesítményére, mind az érintett felek (pl. dolgozók, ügyfelek, közösségek) érdekeire és elvárásaira.
Az ESRS is a "kettős lényegesség" szemléletét követi, ami azt jelenti, hogy a szabványok arra kötelezik a vállalatokat, hogy számoljanak be- a klímaváltozás a vállalkozás pénzügyi mutatóira gyakorolt hatásairól, valamint
- a vállalkozás környezetre és társadalomra gyakorolt hatásairól.
A kettős lényegességi elemzés segít meghatározni, hogy mely fenntarthatósági témák és ESRS-ek a legfontosabbak (lényegesek) egy szervezet és annak érdekelt felei számára.
- ESRS mutatók meghatározása:
Az ESRS által meghatározott mutatók és teljesítménymérők kiválasztása és alkalmazása a jelentésben.
- Adatgyűjtés és számítások:
Adatgyűjtési stratégia és metódus. Gyakorlati adatgyűjtés és számítások elvégzése, többek között a Scope 1-2-3, lábnyomindikátorok stb. Minden adatot az ESRS mutatók alapján kell meghatározni.
- Fenntarthatósági stratégia elkészítése:
Fenntarthatósági stratégia kidolgozása, amely összhangban van a gyűjtött adatokkal és elemzésekkel, azokat alapul véve határozza meg az irányokat.
- Intézkedések megtérülése és bevezetése, döntési pontok meghatározása:
A fenntarthatósági intézkedések gazdasági és környezeti megtérülésének értékelése, majd ezek gyakorlatba ültetése, fenntarthatósági célok rögzítése. - Fenntarthatósági jelentés összeállítása:
A jelentés tartalmi és formai összeállítása, majd nyilvánosságra hozatala a jogszabályi előírások alapján.
Megtanulnád a gyakorlatban? Tarts velünk a workshopon!
A workshop résztvevői gyakorlati útmutatókat kapnak a fenntarthatósági jelentések elkészítéséhez, megismerkednek a leggyakrabban felmerülő kihívásokkal és azok megoldásaival. Az oktatók, Székács Gyula és Csabai Hajnalka, több mint 20 év vállalati tapasztalattal segítik a résztvevőket.
A fenntarthatósági jelentések készítése nemcsak a jogszabályi megfelelés miatt fontos, hanem a vállalatok hosszú távú versenyképességét is növeli. A workshopunk kiváló lehetőséget nyújt a gyakorlati tudás megszerzésére és a fenntarthatósági kihívások hatékony kezelésére.
További részletekért és a jelentkezéshez látogass el a Greenpact workshop oldalára.
Kattints IDE: Fenntarthatósági jelentéskészítés workshop
Csabai Hajnalka - Greenpact
Fenntarthatósági tanácsadás mellett képzésekkel is támogatunk
Workshopokkal
ESG reggelivel
Webinárokkal
Megismerheted a legfontosabb stratégiákat és gyakorlati megoldásokat, amelyekkel vállalatod környezettudatosabbá és hatékonyabbá válhat. Fejleszd tudásod szakértői útmutatással, és légy versenyképesebb a fenntarthatóság terén!