Ki lehet akkreditált ESG tanácsadó és hogyan?

akkreditált esg tanácsadó esg esg beszámoló esg jelentés esg képzés esg szakértő esg tanácsadó Aug 09, 2024
Cikkünket folyamatosan frissítjük!

Augusztus 12-én hatályba lépnek az ESG tanácsadók és képző intézmények jogállásairól szóló végrehajtási rendeletek. Régóta várta már a szakma az ESG tanácsadók helyzetének jogalkotói tisztázását, hiszen alapvetően határozza meg a kereteit és lehetőségeit főként azoknak a tanácsadóknak, szakmai szervezeteknek, akik ezzel foglalkoznak akár már több évtizede.

Az ESG tanácsadók szerepe és akkreditációja Magyarországon

Az ESG (Environmental, Social, Governance) tanácsadók kulcsfontosságú szerepet játszanak a fenntarthatósági célú vállalatirányításban. Tanácsadók lehetnek a 2016. évi CXXX. törvény (Pp.) szerinti gazdálkodó szervezetek, akik szakterületükön belül átfogó tájékoztató és tanácsadói szolgáltatásokat nyújtanak a vállalkozások ESG adatszolgáltatáshoz kapcsolódóan.

Az ESG tanácsadók akkreditációja

Az ESG tanácsadókat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (Hatóság) akkreditálja, a 11/2024. (VIII. 8.) SZTFH rendelete alapján. Az akkreditációs folyamat elektronikus úton történik, egy jelentkezési űrlap kitöltése szükséges hozzá. 
Az ESG Tanácsadó akkreditációs eljárást az SZTFH által biztosított űrlap kitöltésével lehet augusztus 12-től elindítani Ügyfélkapun keresztül.  

*Az űrlap ITT érhető el!

Az ESG tanácsadóvá válás érdekében az akkreditálási eljárás kérelmezése szükséges, amelyet a Hatóság elektronikus űrlapján lehet benyújtani. Az elektronikus űrlap hamarosan elérhető lesz a Hatóság honlapján.

Milyen kritériumoknak kell megfelelnie az ESG tanácsadóknak?

A Nemzetgazdasági Minisztérium 29/2024. (VIII. 8.) NGM rendelete határozza meg az ESG tanácsadó akkreditációs követelményeit.

A jogszabály két típust különít el:

  • természetes személy (illetve egyéni vállalkozó) és
  • jogi személy.

A 11/2024. (VIII. 8.) SZTFH rendelete alapján a jövőben az lehet ESG tanácsadó, aki:

  • felsőfokú végzettséggel rendelkezik,
  • 500 óra ESG szakmai gyakorlatot tud igazolni,
  • az MGFÜ által akkreditált ESG tanácsadókat oktató intézmény által
    szervezett ESG tanácsadói képzés keretében ESG Tanácsadó képesítést szerzett. A képzettséget 2026. június 30-ig kell igazolni.
  • büntetlen előéletű és
  • nincs köztartozása.

A jogi személyeknek legalább min. két bejelentett munkavállalóval (vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonnyal) kell rendelkezni, min. 30-30 órában foglalkoztatva - továbbá a természetes személyre vonatkozó kritériumokat teljesíteniük kell önállóan is.

Milyen tevékenységek számítanak bele a szakmai gyakorlatba?

A természetes személy ügyfélnek vagy a jogi személy ügyfél munkavállalójának, munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében foglalkoztatott foglalkoztatottjának vagy személyesen közreműködő tagjának rendelkeznie kell a kérelem benyújtását megelőző három éven belüli időszakra vonatkozóan a következő tevékenységek közül legalább két tevékenység tekintetében összesen legalább 500 ESG szakértői óra időtartamra vonatkozó igazolt szakmai gyakorlattal, azzal a feltétellel, hogy egy tevékenységre vonatkozó szakmai gyakorlati időtartamból legfeljebb 350 ESG szakértői óra időtartam vehető figyelembe:

a) ESG célú vállalatirányítási, valamint ESG keretrendszerek kialakításához kapcsolódó szakértői és ESG adatszolgáltatáshoz kapcsolódó tájékoztató és tanácsadói szolgáltató tevékenységben való szakmai közreműködés;
b) szakmai közreműködés a vállalkozás fenntarthatósági célú átvilágításának teljesítésében;
c) részvétel a fenntarthatósági kérdésekkel kapcsolatos adatok összegyűjtésében és elemzésében, a társadalmi felelősségvállalási stratégia elkészítésében, valamint a vállalati kockázatkezelésre, a kockázatelemzésre és megelőző intézkedésekre vonatkozó szabályok végrehajtásában;
d) fenntartható finanszírozáshoz kapcsolódó keretrendszerek kialakításában való szakmai közreműködés;
e) az a)–d) pont szerinti tevékenységekre vonatkozó, felsőoktatási intézményben vagy felnőttképzés keretében végzett oktatói tevékenység vagy az a)–d) pont szerinti tevékenységekre vonatkozó szabályozói vagy hatósági tevékenységben való részvétel.

A szakmai gyakorlatról az a személy állítja ki a teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt igazolást, aki a tevékenység végzésekor a természetes személy kérelmezőt munkaviszonyban
vagy munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban foglalkoztatja vagy foglalkoztatta. A természetes személy kérelmező köteles ESG adatszolgáltatásra kötelezett szervezettől származó olyan, teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt referencianyilatkozatot is benyújtani, amely igazolja, hogy a meghatározott szakmai tevékenységek közül mely tevékenységet hány órában végzett. 

Az ESG tanácsadóvá válás érdekében az akkreditálási eljárás kérelmezése szükséges, amelyet a Hatóság elektronikus űrlapján lehet benyújtani. A törvény hatályba lépéstől KIZÁRÓLAG azok a tanácsadók végezhetnek ilyen típusú tevékenységet, akik akkreditált tanácsadói minősítést szereztek. Az elektronikus űrlap hamarosan elérhető lesz a Hatóság honlapján, amelyről honlapunkon mi is beszámolunk.

Ki nem minősül ESG tanácsadónak?

Amennyiben a vállalkozás saját munkavállalót alkalmaz ESG feladatok ellátására, úgy nem szükséges megfelelni az akkreditációs követelményeknek.

Összeférhetetlenség az ESG tanúsítóval

Az ESG tanácsadók és tanúsítók közötti összeférhetetlenség is szabályozott. Ha egy tanácsadó egy szervezetnél vagy annak leányvállalatainál adott fenntarthatósági jelentés készítésében közreműködik és két egymást követő üzleti év során ESG tanúsítóként szolgáltatást végez vagy végzett, összeférhetetlenség áll fenn.

Az ESG tanácsadók munkája elengedhetetlen a vállalatok fenntarthatósági céljainak eléréséhez és a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok bevezetéséhez Magyarországon. Az akkreditált szakértők segítséget nyújtanak a vállalatoknak a társadalmi felelősségvállalás, a környezetvédelem és az átlátható vállalatirányítás területén.

A greenwashing elkerülése és a biztos megfelelés végett célszerű tanácsadók alkalmazása.

Az ESG beszámoló nem azonos a CSRD rendelet által előírt fenntarthatósági jelentéstételi köztelezettséggel!!!

A FENNTARTHATÓSÁGI JELENTÉST az éves beszámoló, azon belül is az üzleti terv részeként kell elkészíteni és a beszámoló közzétételére vonatkozó szabályok szerint közzétenni. A CSRD alapján elkészítendő jelentés tartalmi követelményeit az EU-s rendeleti szintű ESRS szabványcsomag szabályozza. Mindezt az ezekkel a tartalmakkal módosított Számviteli törvény (2000. évi C. törvény) is előírja.

Az ESG törvény előírja, hogy a vállalkozásoknak évente ESG BESZÁMOLÓT kell készíteniük a CSDDD alapján az előző üzleti évük fenntarthatósági célú átvilágítási kötelezettségeinek teljesítéséről, amelyet ESG tanúsítóval kötelesek auditáltatni.
Amennyiben ezt külsős tanácsadó készíti el a vállalkozásnak, a jelenlegi rendeletek alapján a tanácsadó csak akkreditált lehet.

Az ESG törvény az egyes vállalkozási kategóriák tekintetében eltérő szabályokat állapít meg az első ESG beszámoló elkészítése és közzététele tekintetében.

Az első ESG beszámolót az érintetti körök a következő ütemezés szerint készítik el és teszik közzé:

  • 2024-ben: az ESG adatszolgáltatást önként, vagy szerződésben vállaló szervezet
  • 2025-ben: az a tőzsdén jegyzett nagyvállalkozás, amelynél az üzleti évet megelőző üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta a következő határértéket: a mérlegfőösszege a 10 milliárd forintot, az éves nettó árbevétel a 20 milliárd forintot, az átlagosan foglalkoztatottak száma az 500 főt
  • 2026-ban: az a nagyvállalkozás, amelynél az üzleti évet megelőző üzleti évben a mérleg fordulónapján a következő három mutatóérték közül bármelyik kettő meghaladta a következő határértéket: a mérlegfőösszege a10 milliárdforintot, az éves nettó árbevétel a 20 milliárd forintot, az átlagosan foglalkoztatottak száma a 250 főt.

A fenntarthatóság több tudományterületet is magába foglal, ezért mi is tudományos alapon közelítünk. A szükséges eszközökkel és mélységben vizsgáljuk a fenntarthatósági keretrendszerek mentén ügyfeleinket, így készítve elő, hogy valódi változást hozhassanak létre vállalkozásukban és hogy kihasználják a fenntartható működés összes előnyét.

Fenntarthatósági jelentést készíteni nem egyszerű feladat. Ezért hoztuk létre Fenntarthatósági jelentéskészítés 2 napos intenzív gyakorlati workshopunkat! Erről bővebben itt olvashatsz: https://www.greenpact.hu/fenntarthatosagi-jelenteskeszites-workshop

Itt találsz tanácsadásunkról bővebb információt: https://www.greenpact.hu/tanacsadas

Hol lehet a szükséges képzést elvégezni?

A Magyar Kormány által kiadott 30/2024. (VIII. 8.) NGM rendelete szabályozza az ESG tanácsadókat oktató intézmények akkreditációs eljárását. Az akkreditáció célja, hogy hivatalosan elismerje és igazolja azokat az intézményeket, amelyek képesek ESG tanácsadókat képezni a fenntartható finanszírozás és az egységes vállalati felelősségvállalás előírásainak megfelelően. A három évre igényelhető, majd megújítható akkreditációs kérelmet államilag elismert felsőoktatási intézmények nyújthatják be, amelyek megfelelnek a 2011. évi CCIV. törvény 6. §-ának előírásainak. Az eljárás elektronikusan, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség (MGFÜ) által biztosított platformon keresztül történik, várhatóan a vali.hu weboldalon.

A képzés jelenleg 2024. októbertől a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen, valamint decembertől és várhatóan 2025. februártól további, budapesti és vidéki egyetemeken elérhető el.

Milyen bemeneti feltételekkel lehet jelentkezni a képzésre?

  • Az ESG tanácsadó képzésben alapképzésben (korábban főiskolai szintű képzésben) vagy osztatlan képzésben szerzett szakképzettséggel és oklevéllel rendelkezők vehetnek részt.
  • A képzés része legalább egy egyhónapos, a képzési időtartamba be nem számító szakmai gyakorlat, amely lezárásaként a képzésben résztvevő többek között kitölti arra a vállalkozásra vagy ha tanácsadónál végez gyakorlatot, akkor a tanácsadó valamely ügyfelére vonatkozó ESG kérdőívet ahol a szakmai gyakorlatot töltötte, továbbá egy eltérési-egyezőségi elemzést, lényegességi elemzést és GAP elemzést készít a kérdőív által meghatározott adatkörök és a vállalkozás által alátámasztott adatokról, az adott vállalkozás ESG beszámolóval érintett területeinek vizsgálatával.
  • A képzés vizsgával zárul.

Főbb témák a képzés során:

Az ESG tanácsadókat oktató kérelmező elméleti és gyakorlati példákkal oktatja az alábbi ismereteket. Ehhez a 30/2024. (VIII. 8.) NGM rendelet melléklete tartalmazza a minimumkövetelményeket, mint például: 

  • a fenntarthatósági alapozó ismeretkörben a fenntarthatósági alapkérdéseket, ökológiai, gazdasági, szakpolitikai és társadalmi vonatkozásokat, és az ESG főbb ágazati vonatkozásait;
  • az ESG jogi, pénzügyi és gazdasági speciális ismeretkörben a nemzetközi és hazai ESG irányelveket és rendeleteket, szabályozókat, standardokat, jogi és etikai kérdéseket, a fogyasztói magatartásvizsgálat szabályait, az ESG finanszírozást, ezen belül a tőkepiacok, pénzpiacok, befektetések, hitelezés, hitel és kötvények, ESG minősítők témakörét;
  • a mindenkori magyar ESG szabályozás jogi és szakmai tartalmát;
  • a digitális transzformációt és MI szerepét, az ESG keretrendszerben a digitális eszközök, a kiberbiztonság, az adatvédelem, az ESG szoftver, az ESG menedzsment platform használatát;
  • a vállalati szintű ESG szakmai ismeretkör során a kutatásmódszertani alapokat, a projektmunkát, az ESG ütemterv készítését, továbbá a fenntarthatósági kérdéseket a vállalatmenedzsmentben, valamint az értéklánc és az ESG kapcsolatát.

A képzés várható költségei:

Az ESG tanácsadó képzés díja legfeljebb a mindenkori bruttó minimálbér négyszerese, míg a vizsga díja legfeljebb a mindenkori bruttó minimálbér fele lehet. A díjazást az akkreditált, ESG tanácsadókat oktató intézmény állapítja meg és szedi be saját bevételeként.

A tanácsadók munkája elengedhetetlen a vállalatok fenntarthatósági céljainak eléréséhez és a fenntartható gazdálkodási gyakorlatok bevezetéséhez Magyarországon. Segítséget nyújtanak a vállalatoknak a társadalmi felelősségvállalás, a környezetvédelem és az átlátható vállalatirányítás területén.

Itt találsz tanácsadásunkról bővebb információt: https://www.greenpact.hu/tanacsadas

Csabai Hajnalka - Greenpact

Források:

A Kormány 244/2024. (VIII. 8.) Korm. rendelete az ESG tanácsadókat oktató intézményként történő akkreditálás részletes eljárási szabályairól

A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága elnökének 11/2024. (VIII. 8.) SZTFH rendelete az ESG tanácsadóként történő akkreditálás eljárási szabályairól és az ESG tanácsadók nyilvántartásáról

A nemzetgazdasági miniszter 29/2024. (VIII. 8.) NGM rendelete az ESG tanácsadóként történő akkreditálás követelményrendszeréről

A nemzetgazdasági miniszter 30/2024. (VIII. 8.) NGM rendelete az ESG tanácsadókat oktató intézményként történő akkreditálás követelményrendszeréről, az akkreditált oktató intézményeket tartalmazó nyilvántartás vezetésére vonatkozó részletes eljárási szabályokról, valamint az ESG tanácsadói képzésről, továbbá a képzés és a vizsga díjáról

https://sztfh.hu/tevekenysegek/esg-hatosagi-tevekenyseg/

Fenntarthatósági tanácsadás mellett képzésekkel is támogatunk 

Workshopokkal

ESG reggelivel

Webinárokkal

Megismerheted a legfontosabb stratégiákat és gyakorlati megoldásokat, amelyekkel vállalatod környezettudatosabbá és hatékonyabbá válhat. Fejleszd tudásod szakértői útmutatással, és légy versenyképesebb a fenntarthatóság terén!

Nézzük a képzéseket!