Környezetvédelmi felelősségbiztosítás - Te is benne vagy a több, mint 20.000 érintett cégben?
Jan 20, 2024Az ESG törvény mellett a környezetvédelmi felelősségbiztosítás is komoly hatást gyakorol szinte a teljes kkv szektorra, amelyekre bizony reagálnia kell.
Nem csupán a háztartások, de a vállalkozások mindennapjainak is része a hulladéktermelés. A január 1-jén hatályba lépő jogszabályi változások révén ez a terület is kiemelt figyelmet kapott, és a vállalkozói szférában nagymértékben kiszélesedett azok köre, akik számára szükségessé vált a biztosítás megkötése.
Míg korábban csak bizonyos vállalatokra vagy adott tevékenységekhez kötődően volt előírva ilyen típusú biztosítás, addig az új környezetvédelmi felelősségbiztosítás már majdnem minden vállalkozásra vonatkozik, a keletkező hulladékmennyiségtől függően.
Kire vonatkozik a rendelet?
A rendelet hatálya kiterjed a hulladékgazdálkodással foglalkozó cégekre (pl.: hulladéklerakót üzemeltetőkre és az egyéb hulladékgazdálkodási tevékenységet végző gazdálkodó szervezetekre) és a hulladéktermelőkre egyaránt.
Míg az első csoport viszonylag könnyen azonosítható (hulladékgazdálkodási engedélyhez vagy nyilvántartásba vételhez kötött tevékenységet végeznek), addig a második esetében már több kérdést is vizsgálni kell.
Milyen vállalkozások számítanak hulladéktermelőnek?
Majdnem biztos, hogy minden vállalkozás termel hulladékot, de az, hogy vonatkozik-e rá a biztosítás, az attól függ, hogy mennyit?
Hulladéktermelőnek minősül az a vállalkozás, amely a vállalkozás telephelyén a tárgyévben képződött és birtokolt hulladék összes mennyisége meghaladja a:
- veszélyes hulladék esetén a 200 kg-ot (3,8 kg/hét),
- nem veszélyes hulladék esetén a 2000 kg-ot (38 kg/hét),
- nem veszélyes építési-bontási hulladék esetén az 5000 kg-ot (96 kg/hét).
Ez ugyanaz, mint a környezetszennyezési felelősségbiztosítás?
Sajnos nem, így azzal nem lehet ezt a kötelezettséget kiváltani. A környezetvédelmi biztosítás 2024. január 1-től hatályos, a 681/2023.(XII. 29.) Korm. rendelettel lett kötelező.
Mire kötjük ezt a biztosítást?
A rendelet alapján a környezetvédelmi felelősségbiztosítási termék a szerződő fél hulladékgazdálkodási tevékenységével összefüggésben okozott, előre nem látható, véletlen, váratlan, a normális üzemi folyamattól eltérő eseményre visszavezethető környezetkárosodások miatti fizetési kötelezettségekre terjed ki.
A biztosító megtéríti a biztosított által a telephelyén okozott, Magyarország területén bekövetkezett károk költségét.
Olyan fizetési kötelezettség, amely a biztosítottat - a hulladékgazdálkodási hatóság jogerős határozatában foglalt kötelezés szerint, környezeti elemekben okozott kár miatt - közigazgatási jogi felelősség alapján terheli és amelynek teljesítése alól a biztosító mentesíti. Tehát csak jogerős határozat alapján történhet a kártérítés.
Milyen károk esetén fizet a biztosító?
A biztosítás az alábbi környezeti elemekben bekövetkezett környezetkárosodások esetén fedezi a helyreállítási költségeket:
- védett fajokban, természetes élőhelyekben,
- felszíni vizekben, azok készleteiben, minőségében, mennyiségében, a felszíni vizek medrében és partjában, a víztartó képződményekben és azok fedőrétegeiben, valamint a vízzel kapcsolatosan,
- jogszabályban vagy hatósági határozatban kijelölt megkülönböztetett védelem alatt álló (védett) területekben, talajban, a talaj termőképességében, szerkezetében, víz- és levegőháztartásában, valamint élővilágában.
A környezetvédelmi biztosítást úgy kell megkötni, hogy új tevékenység esetén a kockázatviselés a tevékenység vagy üzemeltetés megkezdésének időpontjában már életbe lépjen. Folyamatban lévő tevékenység esetén pedig szerződés kezdeti időpontnak az új engedély vagy a meglévő engedély módosítása érvényességének kezdőnapja minősül.
Mennyibe kerül?
Hulladékgazdálkodók esetében a minimum biztosítási összeg függ
- a konkrét tevékenységtől,
- a hulladék jellegétől és
- a telephely elhelyezkedésétől.
A jogszabály azt írja elő, hogy a biztosítási fedezetnek minimum 10.000.000 Ft-os limit összeggel kell létrejönnie. A vállalkozás dönthet úgy, hogy magasabb limittel köt biztosítást, de alacsonyabb limit megkötésére nincs lehetőség. Veszélyes hulladék esetén ún. veszélyességi szorzóval is számolni kell a biztosítási összeg meghatározásakor. Ennek számítási módját és mértékét is meghatározza a jogszabály.
Ki ellenőrzi?
Az ellenőrzésért a Kormányhivatal Hulladékgazdálkodási hatósága felel és a biztosítás felhasználását is ők ellenőrzik.
A hulladékgazdálkodási hatóság nyilvántartást vezet a pénzügyi biztosíték képzésére kötelezettekről, a képzett pénzügyi biztosíték formájáról és mértékéről is.
681/2023.(XII. 29.) Korm. rendelet
Ebben a témában fontos lehet, hogy a vállalkozók egyeztessenek valamelyik biztosítótársaság szakemberével, vagy keressenek fel egy független biztosítási alkuszt, hogy pontosan tudják a vállalkozásukra milyen részletszabályok vonatkoznak.
Forrás: Magyar Közlöny, 194. szám (2023. december 29.)
Csabai Hajnalka - Greenpact
Fenntarthatósági tanácsadás mellett képzésekkel is támogatunk
Workshopokkal
ESG reggelivel
Webinárokkal
Megismerheted a legfontosabb stratégiákat és gyakorlati megoldásokat, amelyekkel vállalatod környezettudatosabbá és hatékonyabbá válhat. Fejleszd tudásod szakértői útmutatással, és légy versenyképesebb a fenntarthatóság terén!