Elfogadta az EU a természet helyreállításáról szóló jogszabályt

eu jogszabály környezet és éghajlat környzetvédelem természet wwf zöld megállapodás Jun 21, 2024
környezet és természetvédelem

Elfogadta az EU a természet helyreállításáról szóló jogszabályt

Az Európai Unió elfogadta a természet helyreállításáról szóló jogszabályt, melynek célja, hogy 2030-ig az Unió szárazföldi és tengeri ökoszisztémáinak legalább 20%-át, 2050-ig pedig teljes egészét helyreállítsák.

Hosszú tárgyalások eredménye

Hónapokig tartó tárgyalások után az Európai Unió jóváhagyta a természet helyreállításáról szóló törvényt. A környezetvédelmi miniszterek Luxemburgban ülve sikeresen elérték a minősített többséget. A jogszabály célja, hogy 2030-ig az Unió szárazföldi és tengeri ökoszisztémáinak legalább 20%-át, 2050-ig pedig teljes egészét helyreállítsák, ami nagy megkönnyebbülést jelent a környezetvédelmi szervezetek számára.

A WWF szakértője, Sabien Leemans történelmi jelentőségűnek nevezte a döntést, mivel jogilag kötelező érvényű célokat határoz meg a tagállamok számára az erdők, édesvízi ökoszisztémák és városok helyreállítására, beleértve a beporzó növények védelmét is.

Elhúzódó jóváhagyás

Az Európai Parlament már korábban elfogadta a jogszabályt, de a végső jóváhagyás hónapokat csúszott egyes tagállamok tiltakozása és a gazdák tüntetései miatt.

Az EU közösségének zöld megállapodása

A gazdatüntetések és az Európai Néppárt tiltakozása hatására módosított tervezet fontos eleme lesz az EU ambiciózus klímavédelmi programjának, az úgynevezett zöld megállapodásnak. Teresa Ribera Rodríguez, a spanyol szakminiszter szerint a törvény az ökoszisztémák helyreállítása érdekében elkötelezi magát a párbeszéd mellett és támogatja a természet jó állapotától függő gazdasági tevékenységeket.

Nemzeti tervek és kötelezettségek

A tagállamoknak be kell nyújtaniuk nemzeti terveiket az Európai Bizottsághoz, melyek részletezik, hogyan fogják végrehajtani a jogszabályban meghatározott célokat. A természet helyreállítására vonatkozó törvényt az EU Tanácsa hivatalosan elfogadta és hatályba lépése után minden tagállamban közvetlenül alkalmazandó lesz.

Végső célok

A törvény előírja, hogy a tagállamok intézkedéseket hozzanak létre a szárazföldi és tengeri ökoszisztémák helyreállítása érdekében. A rendelet a szárazföldi, part menti, édesvízi, erdei, mezőgazdasági és városi ökoszisztémák egész sorára vonatkozik.

A tagállamok 2030-ig a Natura 2000 területeket részesítik előnyben és a rendeletben felsorolt rossz állapotú élőhelyeken helyreállítási intézkedéseket hoznak: 2030-ig legalább 30%-ban, 2040-ig legalább 60%-ban, és 2050-ig legalább 90%-ban.

Ha aktívabban érdekel a téma, az alábbi linken megtalálod az EU környezet és éghajlatváltozással kapcsolatos jogszabályainak gyűjteményét magyar nyelven: Környezet és éghajlat

Csabai Hajnalka - Greenpact

Fenntarthatósági tanácsadás mellett képzésekkel is támogatunk 

Workshopokkal

ESG reggelivel

Webinárokkal

Megismerheted a legfontosabb stratégiákat és gyakorlati megoldásokat, amelyekkel vállalatod környezettudatosabbá és hatékonyabbá válhat. Fejleszd tudásod szakértői útmutatással, és légy versenyképesebb a fenntarthatóság terén!

Nézzük a képzéseket!