Minden, amit a CSDDD-ről tudni érdemes!
Mar 20, 2024Hosszas késedelem után az EU jóváhagyta a vállalati fenntarthatósági átvilágításról szóló irányelvet!
… azaz minden, amit a CSDDD-ről tudni érdemes
2024.március 15-én az Európai Tanács hetekig tartó tanácskozás után jóváhagyta a vállalati fenntarthatósági átvilágítási irányelvet, a Corporate sustainability due diligence directive-t (CSDDD).
Mi a CSDDD célja?
A CSDDD célja olyan kötelezettségek meghatározása, amelyek előírják a vállalkozások számára, hogy azonosítsák, megelőzzék - vagy legalábbis enyhítsék - és végül megszüntessék az emberi jogokra (például kényszermunka, nem megfelelő munkahelyi egészségvédelem és biztonság) és a környezetre (üvegházhatású gázok kibocsátása, a biológiai sokféleség csökkenése, hulladékártalmatlanítás) gyakorolt káros hatásokat, amelyek saját, leányvállalataik és üzleti partnereik tevékenységét érintik.
A CSDDD jogi felelősséget teremt a vállalatok számára az ellátási láncukon belüli környezeti és emberi jogi jogsértésekkel kapcsolatban. A megállapodás elérése érdekében azonban a végleges CSDDD jelentősen felhígult az eredeti javaslathoz képest, ami sajnos egyértelmű visszalépést jelent a vállalati fenntarthatóság minőségében.
Az irányelv most az Európai Parlament elé kerül jóváhagyásra, ahol várhatóan április végén döntés születik.
A CSDDD-vel az EU a területén működő vállalkozások számára a fenntarthatósági kérdésekre vonatkozó vállalati átvilágítási szabványt hozott létre, kiemelten
- a környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve,
- az éghajlatváltozással kapcsolatban és
- az emberi jogokra vonatkozóan.
Az új átvilágítási követelmények nemcsak a vállalat közvetlen tevékenységére, hanem leányvállalataira és beszállítói láncára is vonatkoznak.
Az uniós székhelyű vállalatok, valamint azok a nem uniós vállalatok, amelyek bizonyos mértékű üzleti tevékenységet folytatnak az EU-ban, ezzel felelőssé válhatnak beszállítóik tevékenységéért. Az irányelv ugyanis ezután biztosítja, hogy a vállalatot az ellátási lánc minden szintjén felelősségre vonják az általa kifejtett hatásokért.
A CSDDD január 30-án közzétett végleges tervezete kezdetben úgy tűnt, hogy könnyen jóváhagyható lesz. Ez a támogatottság azonban gyorsan megcsappant, miután Németország jelezte, hogy tartózkodni fog a szavazáson. Franciaország, Olaszország és más tagok is követték Németország példáját, így világossá vált, hogy az Európai Tanács nem lesz képes többségi támogatást szerezni.
Ezután 45 nap zárt ajtók mögött zajló tárgyalások, félresikerült tárgyalások és politikai nyomásgyakorlás következett, ami a fenntarthatóság hívei számára érzelmi hullámvasút volt. Több megállapodás is történt ezidő alatt, azonban mind csökkentette az irányelv hatályát.
Az Európai Tanács által március 15-én jóváhagyott végleges megállapodása jelentősen elmarad az eredeti tervezettől.
Március 15-én, pénteken az Európai Tanács jóváhagyta a vállalati fenntarthatósági átvilágításról szóló uniós irányelv (CSDDD) felülvizsgált szövegét. A CSDDD most az Európai Parlament elé kerül. Az Európai Parlamenten belüli jóváhagyásnak a Jogi Bizottságon (JURI) kell keresztülmennie, várhatóan április végén. A politikai folyamat eddigi változékony jellege miatt azonban a végső szavazásig semmi sem biztos.
Az eredeti terv és a végleges irányelv legfontosabb különbségei
Eredetileg a CSDDD az 500 főt foglalkoztató és 150 millió eurós forgalmat bonyolító vállalatokra volt hatással. Ezeket a számokat 1000 alkalmazottra és 450 millió eurós árbevételre emelték.
Az eredeti tervezettől eltérően sajnos az új megállapodás végül nem terjed ki olyan szektorokra, amelyek nem felelnek meg a munkavállalói vagy forgalmi követelményeknek, de olyan iparágakban tevékenykednek, ahol nagyobb a valószínűsége annak, hogy emberi jogi vagy környezeti konfliktusok merülnek fel. (Forrás: forbes.com)
Ezekkel a változtatásokkal a becslések szerint az érintett vállalatok száma az eredeti hatály 30%-ára csökken. Ez az EU-ban működő vállalkozások teljes számának körülbelül 0,05%-át jelenti.
Mik az új szabályok?
Ezenfelül a CSDDD-t hosszabb idő alatt, fokozatosan vezetik be.
- A több mint 5000 alkalmazottal és 1500 millió eurónál nagyobb forgalommal* rendelkező vállalatokra a hatálybalépéstől számított 3 év múlva lesz hatással.
- A több mint 3000 alkalmazottal és 900 millió eurónál nagyobb forgalommal rendelkező vállalatokra a hatálybalépéstől számított 4 év múlva lesz hatással.
- A több mint 1000 alkalmazottat foglalkoztató és 450 millió eurónál nagyobb forgalmat bonyolító vállalatokra a hatálybalépéstől számított 5 év múlva lesz hatással.
- Az EU-ban elért forgalomra vonatkozik.
Az Európai Bizottság közzéteszi az irányelv hatálya alá tartozó nem uniós vállalatok listáját is, akiknek az EU piacán generált forgalmuk eléri a 450 millió eurót.
Hogyan fog működni a CSDDD az EU vállalati fenntarthatósági jelentésről szóló irányelvével (CSRD) párhuzamosan?
A CSDDD megköveteli, hogy a vállalatok megfelelő gondossággal kezeljék az emberi jogokat és a környezet védelmét. Ez különösen fontos, ha a vállalatok a CSRD hatálya alá is tartoznak (fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettség), mivel az említett irányelv (amely 2024-től hatályos) azt ajánlja, hogy a vállalatok a közzétételhez a lényeges hatások értékelése és kezelése érdekében végezzenek átvilágítást (de megjegyzendő, hogy a CSDDD és a CSRD alkalmazási küszöbértékei nem azonosak!!!).
A CSDDD megváltozott küszöbértékei nem módosítják a magyarországi számviteli törvényben meghatározott fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségeket, amelyek a CSRD irányelven nyugszanak.
Bizonyos szempontból sok könnyítést tartalmaz az új jogszabály, azonban még ha a vállalkozásod ma még nem is érintett közvetlenül, az ellátási láncbeli partnereid (megrendelőid) továbbra is érintettek lehetnek, így továbbra is fontos szempont, hogy felkészülj az átvilágítási és adatszolgáltatási kötelezettségekre.
Ha segítségre van szüksége a CSDDD és CSRD "ha", "hogyan" és "mikor" kérdések megértéséhez, lépj kapcsolatba velünk - időpontfoglaló
A CSDDD irányelvvel kapcsolatos információkat folyamatosan frissíteni fogjuk, kiemelve a magyarországi vállalkozásokra vonatkozó szabályozásokat.
Forrás:
Csabai Hajnalka - Greenpact
Fenntarthatósági tanácsadás mellett képzésekkel is támogatunk
Workshopokkal
ESG reggelivel
Webinárokkal
Megismerheted a legfontosabb stratégiákat és gyakorlati megoldásokat, amelyekkel vállalatod környezettudatosabbá és hatékonyabbá válhat. Fejleszd tudásod szakértői útmutatással, és légy versenyképesebb a fenntarthatóság terén!