A reggeli terítékre ezúttal az ESG került
Sep 25, 2024A Greenpact ESG reggelit a fenntarthatósági szakemberek és felelős vezetők találkozóhelyének álmodtuk meg azért, hogy kézzelfogható megoldásokkal és működő eszközökkel gazdagodjanak a résztvevők. A 17. fenntartható fejlődési céllal összhangban hiszünk a közösség és az együtt létrehozott változás erejében!
Szeptember 20-án el is startolt ez az eseménysorozatunk és összességében nagyon konstruktívan, együtt gondolkodva, aktuális kihívásokkal, megoldásokkal rengeteg kérdéssel és megannyi szakmai válasszal töltöttük meg a résztvevőkkel közösen ezt a délelőttöt. Ráadásul a hangulatra sem lehetett panasz. 😊
Az esemény fő témája mind a nagyvállalatok, mind pedig a tanácsadók ma talán legfontosabb témái voltak: azaz az ESRS fenntarthatósági jelentéskészítés és az ESG beszámolóval kapcsolatos kihívások, kérdések, megoldási lehetőségek, a jelentések mögött lévő rendszerek, adatok fontossága.
Számunkra a legfontosabb cél az volt, hogy a legnagyobb kihívásokról nyíltan tudjunk beszélni, próbáljunk megoldásokat találni.
Csokorba szedve a témákat, felmerült, hogy például:
1) Milyen nehézségeket okoz egy belsős fenntarthatósági szakembernek meggyőzni a vállalkozások vezetőit arról, hogy miért éri meg a fenntarthatósággal foglalkozni? Milyen érveket tudunk felsorakoztatni egy profitorientált menedzsment elé, a tekintetben, hogy nem csupán kilóra kell a jelentéseket elkészíteni, hanem az erre szánt erőforrásoknak értelmet is tudunk adni?
- Elveszíthető piaci pozíciók, azok az előnyök, amelyeket most élveznek, veszélybe kerülhetnek, hiszen aki lemarad, az bizony könnyen kimarad és szembesülhet azzal, hogy a versenytársak meg előretörnek a fenntarthatóság égisze alatt.
- Mi az az üzlet, amit elveszíthet? A piaci pozíciók azért könnyen számszerűsíthetőek.
- Azoknál a vezetőknél, akiknél megvan a belső elköteleződés, ott az lehet a „nyomógomb”, hogy ha csináljuk, akkor viszont csináljuk jól és valódi transzformációt vigyünk a vállalkozás életébe a fenntarthatósági átálláson keresztül.
2) A fenntarthatósággal megbízott személynek hol kell elhelyezkednie a szervezeti hálóban?
- Egyöntetűen úgy gondoltuk, hogy mindenképp közvetlenül az ügyvezető alatt kell elhelyezkednie. Miért? Azért, mert a feladat komplexitása és sok szempontból érzékeny adatokkal való találkozása kapcsán egyértelmű ügyvezetői felhatalmazással tudja csak a munkáját elvégezni. Nem lehet egyetlen „láb”-nak sem felette vezetője, azaz például se a HR, se a környezeti, se a gazdasági vezető vagy éppen a projektvezető nem állhat a vállalati hierarchiában felette. Akkor tud hatékonyan és eredményesen dolgozni, ha ő is a vezetőség, a board tagja.
- A legtöbb esetben alapvető látleletet ad az adott szervezeti kultúráról az, hova teszik a fenntarthatósággal foglalkozó munkatársat a vállalkozásban.
- Felhatalmazás, eszközök, valid információk, bizalmi státusz szükséges.
És mindezek előtt a vezetőség, a board számára is elengedhetetlen egy átfogó edukációs folyamat. Gyakorlatilag egy irányító és ellenőrző területként kell a vállalkozáson belül működnie a fenntarthatósági, ESG területnek.
3) Hogyan kezeljük és hogyan nyilatkoztassuk például a határokon túli beszállítókat?
- Ez markánsan a kockázatkezeléssel van összefüggésben. A beszállítói kockázatok – legyen az alapanyagok vagy források vagy épp munkavállalói jogok kapcsán – az ESG-től teljesen függetlenül egy eddig is meglévő üzleti kockázatot jelent.
4) Integrálható-e az ISO az ESG jelentésekbe?
- Kiváltani az ISO nem tudja az ESG-t, de érdemes felmérni, mi integrálható belőle.
- Ugyanakkor érdemes megvizsgálni egy EMAS vagy épp ECOVADIS minősítést, hiszen ez feltételez olyan módszertanokat, meglévő adatgyűjtéseket és eredményeket, amelyeket tartalmilag érdemben be lehet építeni a fenntarthatósági és ESG dokumentumokba.
Kihívások tehát vannak bőséggel, mi pedig igyekszünk minden fontos témát és megoldást számba venni, hogy mind a tanácsadó kollégáknak, mind pedig a fenntarthatósági átállásban érintett vállalkozásoknak hatékony segítséget nyújtsunk.
A következő, október 17-i ESG reggelin elsősorban a társadalmi témákat vesszük górcső alá, azt, hogy a társadalom mit lát, mit ért meg a vállalati fenntarthatóságból, az ESG-ből. Mindezt neves influenszerekkel, véleményvezérekkel igyekszünk jobb megvilágításba tenni.
Találkozunk októberben!
Csabai Hajnalka és Székács Gyula - Greenpact
Fenntarthatósági tanácsadás mellett képzésekkel is támogatunk
Workshopokkal
ESG reggelivel
Webinárokkal
Megismerheted a legfontosabb stratégiákat és gyakorlati megoldásokat, amelyekkel vállalatod környezettudatosabbá és hatékonyabbá válhat. Fejleszd tudásod szakértői útmutatással, és légy versenyképesebb a fenntarthatóság terén!